OK Purva Bridējs
Ilze Krišlauka, speciāli Dienai

Skrējiens nezināmajā

Stilīga izraušanās no biroja ikdienas vai apraktās mantas meklēšana?
Nez kas bija tas dzinulis, kas kādam zviedru armijas virsniekam XIX gadsimta astoņdesmitajos gados lika iedomāties par skriešanas sacensību rīkošanu nezināmā apvidū, taču jau 1900.gadā Zviedrijā notiek pirmās orientēšanās sacensības.
Pamazām šis sports ir ienācis arī Latvijā. 60.gadu sākumā arodbiedrību sporta biedrība Daugava ar Latvijas Orientēšanās federācijas atbalstu, domājot par padomju darbarūķu veselīgas atpūtas veicināšanu, organizē pirmās Tautas sacensības jeb orientēšanās seriālus. Tās notiek joprojām - no pavasara līdz lapkritim vairākās kārtās vienu pēcpusdienu nedēļā - un piedāvā dažādām vecuma grupām un trenētības pakāpēm atbilstošas distances. Patlaban populārākie seriāli ir Meridiāns Cēsu pusē un Magnēts Rīgas tuvumā. Sacensības notiek arī Jūrmalā, Jelgavā, Tukumā, Valmierā, Gulbenē, Alūksnē un citur.

Ar rūdījumu nepietiks

Kas ik gadu, pavasarim sākoties, tūkstošiem cilvēku liek doties mežā, lai, ar kompasu un karti ekipētiem, meklētu viltīgi noslēptos kontrolpunktus? Kādam tā ir nopietna savu spēku pārbaude, cits tur saskatīs brīnišķīgu piedzīvojumu ar bērnībā spēlēto apraktās mantas meklēšanu, bet daudziem tā ir stilīga un veselīga izraušanās no biroja ikdienas.
Orientēšanās sporta būtība ir šāda: kad būsiet izvēlējies savām spējām atbilstošu distanci, sekojot startā izsniegtās kartes norādījumiem, pēc iespējas īsākā laikā jāatrod kartē atzīmētie orientieri jeb kontrolpunkti, kuru precīzu atrašanās vietu norāda kartei pievienotās leģendas, un ar kompostrētāja palīdzību jāatzīmē tos reizē ar karti izsniegtajā kontrolkartītē (pamazām kontrolkartīšu sistēmu nomaina elektroniskā EMIT atzīmēšanās sistēma). Atšķirībā no krosa šeit ar fizisko rūdījumu nepietiks - orientieru meklēšana prasa arī prāta spējas.
Šo aizraušanos par savu ir atzinuši vēl skolas solā nesēdējuši knēvēļi, tāpat kā dāmas un kungi jau krietni pensijas gados. Skandināvijā ir pat atsevišķa vecuma grupa deviņdesmitgadīgajiem! Tepat Rīgas tuvumā notiekošajās Magnēta sacensībās pagājušajā sezonā vismaz vienā kārtā kontrolpunktus meklēt devās ap 2000 dalībnieku - to vidū gan esošie un bijušie ministri un deputāti, gan skolotājas un datoru tārpi. Jūrmalas orientēšanās kluba Liedags rīkotajās sacensībās ir iekārtotas arī o-taku distances. Tajās rezultāti tiek noteikti nevis pēc distances veikšanas ātruma, bet pēc iegūtajiem punktiem. Pārvietošanās notiek pa stingri iezīmētu maršrutu, līdz ar to tā ir iespēja arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem sacensties ar veselajiem.

Ciklops un buči

Tātad, ja rodas vēlēšanās nomainīt apnikušo ikvakara TV seriālu vērošanu pret ko aktīvāku - prom uz mežu pat tad, ja šķiet - ko nu es, es jau par vecu, resnu, lempīgu!... Iesācēju distances, ko piedāvā Magnēts un Meridiāns, notiek bez laika kontroles, galvenais - līdz tumsai atrast finišu.
Lai dotos mežā, sākumā pietiks ar kompasu, vieglu un izturīgu sporta apģērbu un apaviem. Vēlāk var padomāt par īpaši šim sporta veidam modelēta tērpa un speciālu apavu, tautā sauktiem "buči", iegādi. Nakts sacensībās noderēs arī ciklops jeb pie galvas piestiprināms lukturītis. To visu var iegādāties dažos Rīgas sporta preču veikalos un sacensību vietās, saņemot arī speciālista konsultāciju. Nevajadzētu aizmirst, ka mežos dzīvo mazie, nejaukie kukainīši - ērces!

Orientēšanās sacensības

Dalības maksa vienā kārtā svārstās Ls 0,50-1. Bērniem un jauniešiem iespējamas atlaides. Startējot pirmo reizi, jāiegādājas dalībnieka numurs, kurš būs noderīgs visu sezonu.

Tautas sacensību Meridiāns 1.kārta

otrdien, 10.aprīlī, Siļķēs pie Cēsīm, starts atvērts plkst.16.00-19.00, norādes no Lenču ielas gala Cēsīs

Tautas sacensību Magnēts 1.kārta

trešdien, 11.aprīlī, Rīgas raj. Berģos, starts atvērts plkst.16.00-19.30, norādes autobraucējiem no Berģu-Upesciema krustojuma un apvedceļa; braucot ar sabiedrisko transportu - no 1.autobusa galapunkta.

Tautas sacensību Liedags 1.kārta

ceturtdien, 12.aprīlī, Jūrmalā, Priedainē, starts atvērts plkst.16.00-19.30, norādes no Priedaines stacijas.

Sīkāka informācija par sacensību norises vietām meklējama internetā www.orient.lv

Publicēšanas datums: Piektdiena, 2001. gada 6. aprīlis

atbalstītāji