OK Purva Bridējs
Ilze Krišlauka,
Speciāli "Jaunajai Avīzei".

Ekskluzīva izklaide ar daudziem nezināmajiem.

Ak šis pavasaris! Mostas daba, saulīte kutina degungalu un sirds pukst arvien nemierīgāk. Garās ziemas nogurdināto darbarūķu skatieni tīri neviļus vēršas loga virzienā: "Ak kā gribētos būt laukā!". Un varbūt ir vērts ikvakara alus kausu piedūmotā pilsētas krodziņā vai kārtējo nīkuļošanu pie TV ekrāna nomainīt pret jauku izklaidi mežā. Arī ja nepiederat pie mednieku vai makšķernieku brālības, Latvijas dabas pētniekiem vai meža dāvanu meklētājiem, uzturēšanos svaigā gaisā ir iespējams izvērst par brīnišķīgu piedzīvojumu ar daudziem nezināmajiem. Šādu iespēju sniedz stilīgais un atraktīvais sporta veids - orientēšanās. Siltajām dienām iestājoties, agro sēņu tīkotājiem, vizbulīšu meklētājiem vai nejauši mežā ieklīdušajiem aizvien lielāka ir iespēja sastapt sev vien zināmā virzienā lielos tempos joņojošus, vieglā riksītī skrienošus vai lēnākā solī ejošus, ar karti un kompasu bruņotus visdažādākā vecuma šī sporta veida cienītājus. Līdzās nopietniem sportistiem ieraudzīsiet tos, kuriem vienkārši nepietiek ar ikdienišķo izkustēšanos līdz darba vietai, skolai, veikalam, tos, kuriem veselīgs dzīvesveids un fiziskās aktivitātes neaprobežojas ar sviedrēšanos trenažieru zālē vai Latvijā tik populārā basketbola laukumā. Viņu vidū var būt jebkurš, arī Tu.

Stilīga atpūta visai ģimenei

Orientēšanās sporta pamats ir sekojot startā izsniegtās kartes norādījumiem pēc iespējas īsākā laikā atrast tajā norādītos, dabā ar oranžbaltu auduma "lukturīti" apzīmētos kontrolpunktus jeb orientierus un ar īpašas iekārtas - kompostiera palīdzību atzīmēt tos reizē ar karti izsniegtajā kontrolkartiņā. Pēc šim atzīmēm tiesnesis noteiks vai ir atrasti visi orientieri, un vai tie ir pareizie.
Lielāka vai mazāka mēroga sacensības notiek no aprīļa līdz vēlam rudenim vai ikkatrā katrā darbdienas pievakarē un nedēļas nogalē. Nekad vēl mežā orientierista statusā nebijušajiem piemērotākās ir tā sauktās Tautas sacensības jeb Orientēšanās seriāli, kas notiek darba dienu vakaros gandrīz katrā Latvijas rajonā. Par konkrētu norises vietu atliek painteresēties pie vietējiem sporta dzīves organizētājiem vai sekot līdzi presei. Pat ja pēdējās sportiskās aktivitātes ir izdzīvotas pirms gadu desmitiem vēl skolnieka statusā esot, nav jābaidās piedalīties. Lielākie Orientēšanās seriāli piedāvā īpašas distances arī pieaugušajiem iesācējiem, tās notiek bez laika kontroles un orientieru meklējumos var doties gan pa vienam, gan bariņā. Atsevišķas, marķētas trases ir bērniem, tajās dodas pat piecgadīgi mazuļi. Vecums ir neirobežots, sacensību vietās var sastapt startējošas ģimenes vairākās paaudzēs.

Neviens purvs nav par dziļu

Ir praktiski neiespējami saskaitīt cik cilvēku regulāri dodas oranžbalto lukturīšu medībās, kad ne lietus, ne saules svelme neļauj novērsties no nospraustā mērķa, kad neviens grāvis nav par platu, neviens purvs par dziļu, lai to pārvarētu. Bez tam, dodoties uz sacensībām, paveras iespēja apskatīt Latviju, pēc veiksmīgi pievarētas distances kopā ar domubiedriem izdzert alus kausu kādā no lauku krodziņiem, nopērties pirtiņā, un sajust, ka kārtējā pievakare vai nedēļas nogale nav pagājusi veltīgi.
Salīdzinoši ar citiem šobrīd modernajiem sporta veidiem, tenisu, ūdensslēpošanu vai velosportu, izmaksas ir zemas - iesākumā pietiks ar kompasu, ērtu apģērbu un Ls 0,50 - Ls 1 dalības maksai. Īpašas atlaides ir jauniešiem, pensionāriem un ģimenēm.
Sīkāka informācija par sacensību norises vietām un laikiem meklējama internetā : www.orient.lv.
atbalstītāji