OK Purva Bridējs
Ilze Krišlauka, Jānis Klīve, speciāli Jaunajai Avīzei, 2000.gada jūnijs

Zem diviem karogiem

Jau vairāk kā 10 gadus Vasarassvētkos tūkstošiem rokmūzikas fanu no visas Eiropas satiekas vienuviet - festivālā Rock Am Ring, F1 trasē Nirburgringā, Vācijā. Šogad starp 70 000 galvenokārt vāciski runājošajiem festivāla apmeklētājiem bija dzirdama arī vidusmērā eiropieša ausīm neparasta valoda, kas ne vienam vien vācietim lika uzdot jautājumu "Woher kommen Sie?" (No kurienes jūs esat?), par atbildi izdzirdot : "Aus Lettland"(no Latvijas)….

Festivāla norises vietā ierodamies dienu pirms tā sākuma. Ar nelielām grūtībām atrodam brīvu vietiņu vienā no neskaitāmajām telšu pilsētiņām, un iekārtojam sev mājvietu turpmākajām 3 dienām. Mūsu kempinga kaimiņi vācieši apgādājušies ar visu iespējamo iedzīvi, šķiet ir nolēmuši apvienot festivāla apmeklējumu ar kārtīgu nedēļas nogales alus dzeršanu pie nosacītas "dabas krūts" - neliels klusuma brīdis viņu nometnē iestājas tikai agrās rīta stundās, lai pēc brīža viss turpinātos ar jaunu sparu. Brīvo laukumu mūsu naktsmītnes priekšā rotā kaimiņu izliktie ASV un PSRS karogi, tos turpmāk izmantojam kā orientieri savas telts atrašanai. Kaut arī izvēlētā telšu pilsētiņa ir viena no retajām, kuras festivāla kartē ir apzīmētas ar dušas simbolu, neko tamlīdzīgu neatrodam. Nākas samierināties ar iespējamo 3 dienu dzīvošanu bez tās, iztiekot ar divām ūdenstvertnēm, kuras kaut arī katru rītu tiek piepildītas, jau pēcpusdienā ir iztukšotas līdz pēdējam. Vienīgās dušas, kuras laimējas atrast, atrodas netālu no ieejas festivāla teritorijā, un izbaudīt tajās esošo auksto ūdeni var tikai samaksājot DM 5, pēc pāris stundu rindā gaidīšanas.

Zvaigžņu ielenkumā.
Festivāla darbība norisinās uz trīs skatuvēm - Center Stage, Alternastage un Talent Forum. Galveno skatuvi no abām pārējām atdala aptuveni 1 km liels attālums. No mūzikas nogurušajiem ir iespēja vērot skeiteru un BMX meistaru priekšnesumus, izmēģināt drosmi gumijlēkšanā, bet nakti pavadīt deju ritmos vai skatīties kādu no filmām teltī ar nosaukumu "House Of Comedy". Izturīgākie var iegūt savu mīļāko mākslinieku autogrāfus vācu mūzikas izdevuma "Visions" prezentācijas teltī.

Festivāla teritorijā iekļūstam bez liekas gaidīšanas, pamanoties ienest tur arī oficiāli aizliegtos fotoaparātus. Pie mums notiekošajos koncertos strādājošajiem apsardzes vīriem būtu daudz ko pamācīties no viņu Vācijas kolēģiem. Puiši krekliņos ar uzrakstu "Security" tiešam rūpējas par dalībnieku un skatītāju drošību un labsajūtu, papildus saviem tiešajiem pienākumiem pasniedzot ūdeni pirmajās rindās lēkajošajiem, nereti ģībstošajiem faniem.

Pirmajā dienā lielāko daļu laika pavadām pie Centrālās skatuves. Festivālu atklāj kanādieši "The Tea Party", viņiem tiek visgrūtākais uzdevums - iekustināt publiku. Viņus nomaina Counting Crows - publikas pagaidām ir salīdzinoši maz, brīvi grozamies pie pašas skatuves, dungojot līdzi "A Long december" un citiem vairāk vai mazāk pazīstamiem hītiem. Jūtams publikas pieplūdums sākas tikai pirms nākamās grupas - "Live" uzstāšanās. Tās līdera Eda Kovaļčuka šarms un saspēle ar publiku ir neatvairāma, un beidzot uz skatuves notiek kas tāds, ko var saukt par šovu . Enerģiskie "Bush" nospēlē visus savus lielākos hītus, veikli samiksējot abas dziesmas "Mouth" versijas, savu uzstāšanos beidzot ar "Doors" klasisko "Break on trough (to the other side)". Savukārt britu supergrupas "Oasis" līdera Laiema Galahera izslavētā augstprātība atbilst patiesībai - bez īpašas aizrautības "atdziedājis" virkni jaunu un ne tik jaunu hītu, viņš skatuvi atstāj dziesmai nebeidzoties, skatītājiem par atbalstu paldies nepateicis. Visbeidzot jau roka veterānu titulu pelnījušie "Pearl Jam" . Nevar nepamanīt, ka grupas līderis Edijs Veders (Eddie Vedder) ir zaudējis daļu no sava emocionāli atraktīvā imidža, lielāku akcentu liekot uz skanējuma kvalitāti. Vecie, skaļie grāvēji mijas ar jaunajām, daudz nopietnākajām kompozīcijām. Pēc godam nospēlētās pusotras stundas skatītājiem izdodas grupu atsaukt atpakaļ uz skatuves, un "Pearl Jam" nospēlē vēl pusstundu.

Dienas gaitā pamazām zūd senais stereotips par vāciešiem kā par pedantisku un kārtību mīlošu tautu. Festivāla teritorija sāk līdzināties milzīgai izgāztuvei. Bet arī tas pieder pie īpašās festivāla noskaņu veidojošās atmosfēras, tāpat kā daudzie "kritušie", vai vienkārši gulšņājošie cilvēku ķermeņi, neskaitāmās suvenīru un uzkodu tirgotavas, portatīvo tualešu rindas, un …diemžēl arī līdz dubļiem piečurātās (atvainojiet) žogmales un medicīniskās palīdzības mašīnu nemitīgā klātbūtne.

Otrajā diena muzikālo maratonu uz lielās skatuves uzsāk šībrīža spilgtākā Zviedrijas zvaigzne - Andreass Džonsons. Neskatoties uz viņa perfekto meiteņu mīluļa imidžu, un galu galā -viņa albuma "Liebling" vācisko nosaukumu, publika atdzīvojas tikai atskanot Eiropas mēroga hītam - "Glorious". Viņu nomaina vācu grupa "Reamonn" ar šobrīd arī Latvijas radiostacijās skanošo dziesmu "Supergirl". Diemžēl rodas iespaids, ka tā arī paliks viņu vienīgā superdziesma. Izlaižam seriāla "Alija Makbīla" skaņu celiņa autores, romantiskās ģitārmeitenes Vondas Šepardes uzstāšanos, lai pēc tam pagūtu tieši uz vienu no neaizmirstamākajiem festivāla brīžiem -dueta "Eurythmics" perfomanci. Ne mirkli nerodas šaubas, ka mūsu priekšā ir patiesas zvaigznes. Pusakustiskā versijā izskan visi viņu lielākie hīti, sākot ar 1983.gada "Sweet Dreams (Are made of this)" un beidzot ar jaunākajām dziesmām "17 Again" un "Peace is just a word". Nākamais - pagājušā gada ASV supermūziķis, veterāns Karloss Santana. "Ķeksīša" pēc noklausījušies pāris viņa populārākos hītus, joņojam uz vismazāko no festivāla skatuvēm - "Talent Forum", kur savu uzstāšanos sāk fantastiskā, plašākā merogā nenovērtētā zviedru grupa "Kent". Viņu mūzikā varētu klausīties bezgalīgi, taču 45 "Kent" atvēlētās minūtes aizrit zibenīgi, un mēs dodamies uz lielo skatuvi, kur jau pilnā sparā darbojas dzīvā leģenda - Sting. Padungojam līdzi par klasiku kļuvušajam " Englishman in New York", pagūstam noklausīties vēl dažu labu hītu, un pusskriešus dodamies atpakaļ un "Talent Forum", kur uzstājas P.J. Hārvejas un Kourtnijas Lovas līdziniece, vokāliste un vijolniece Treisija Bonhema (Tracy Bonhem).

Diemžēl trešajā dienā mums nedaudz pietrūkst spēka festivāla izdzīvošanai līdz galam. Bezkaunīgi safilmējam festivāla teritoriju, un mūkam Latvijas virzienā, tā arī nedzirdējuši Korn, Rage Against Machine, Muse, Travis…

Iespējams, kļūda bija tā ka centāmies šo pasākumu uztvert pārāk nopietni, cenšoties redzēt, dzirdēt un analizēt , nevis vienkārši atpūsties. Līdz ar to uzkrātais informācijas daudzums un arī fiziskais nogurums darīja savu - nepietika spēka pat tām grupām, kuru dēļ šeit Rīga esot no centra līdz Mežaparkam kājām aizskrietu un lielu naudu maksātu. Pirms došanās uz šādiem festivāliem būtu vēlams jau iepriekš izlemt, kam veltīt lielāku uzmanību - jau zināmajām lielajām zvaignēm, vai ne mazāk interesantākajiem māksliniekiem uz mazajām skatuvēm. Visu apvienot nav iespējams.
atbalstītāji