OK Purva Bridējs
Ilze Krišlauka, speciāli Dienai

Arī zviedriem ir akmeņi, kas intriģē

Ko var paspēt trīs dienās Stokholmā un tās apkārtnē

Stokholma, protams, nav ne Roma, ne Atēnas, kur vai uz katra stūra ceļotāju pārsteidz seni arhitektūras un mākslas brīnumi, tajā pašā laikā Zviedrijas galvaspilsēta ir šarmanta ar savu atturīgi ziemeļniecisko skaistumu, un galu galā sanāk, ka, šķērsojot Baltijas jūru, sev piemērotu izklaidi atradīs gan sapņains vēstures pētnieks, gan sparīgs šopingotājs, gan vienkāršs slaists.


Zviedru "Titāniks"

Vai katrā ceļvedī kā obligāti apskatāmas vietas Stokholmā ir minēts Skansens un Vasas muzejs - tiem arī jāatvēl daļiņu pilsētā pavadītās dienas. Ieeja Skansenā, brīvdabas muzejā un zooloģiskajā dārzā kopā maksā SEK 50 (Ls 3). 1891.gadā dibinātais muzejs pārsteidz ar tajā veiksmīgi radīto dažādo laikmetu noskaņu. Ikvienam ir iespēja vērot, kā savu darbu veic stikla pūtēji vai tabakas fabrikas strādnieki, nogaršot kā no bilžu grāmatas izkāpuša beķera ceptos pīrādziņus vai paklaiņot pa šauro ieliņu labirintiem un iedomāties sevi pavisam citā laikmetā.

Vasas muzeju uzskata par vienu no pasaules jūras arheoloģijas pērlēm. Tā pamatu veido 1628.gadā augustā pēc nolaišanas ūdenī nogrimušais zviedru superflagmanis Vasa. 1961. gadā tas tika izcelts no jūras un pēc restaurācijas nodots ziņkārīgo acu skatieniem. Ceļveži nemelo - to redzēt ir vērts. Ieeja - SEK 70 (Ls 4,2).


Vikingu labirintos

Stokholmas apkārtnes iepazīšanu mēs sākām ar Zviedrijas senākās pilsētiņas Sigtunas apmeklējumu. Ap 980.gadu dibinātās pilsētas centrālo ielu Stora Gatan uzskata par vissenāko līdz mūsdienām autentiski saglabāto ielu Zviedrijā. Savdabīgs ir pilsētas rātsnams - vismazākais ne tikai Zviedrijā. Tas izskatās pēc visīstākā pasaku namiņa. Gan pilsētā, gan tās apkārtnē arī atrodams ne viens vien rūnu rakstiem rotāts akmens.

Tālākais ceļš vijas uz netālo Upsalu. Skaistās universitātes pilsētas galvenais lepnums ir doms. Pirms 750 gadiem celtajā baznīcā savulaik kronēti Zviedrijas karaļi, tur atdusas vairāku Zviedrijas valdnieku, dabaszinātnieka Kārla Linneja un citu ievērojamu vīru mirstīgās atliekas. Turpat Upsalā var apskatīt Sv.Erika pili un apmeklēt Kārla Linneja botānisko dārzu.

Pavisam netālu atrodas Gamla Upsala jeb Senā Upsala. Tās centrā esošie trīs pauguri jeb karaļu kalniņi uzbērti aptuveni pirms 1500 gadu, lai iezīmētu pirmsvikingu laiku valdnieku Āuna, Egila un Adila atdusas vietas. Šie kapukalni ir tikai daļa no lielākas kapsētas. Sendienās tur atradās pirmskristietības laiku Zviedru zemes centrs ar templi, kurā notika upurēšanas rituāli. Mūsdienās šī vieta itin labi sadzīvo ar līdzās esošo baznīcu, un par apmeklētāju trūkumu neviena nevar sūdzēties. Kā teiktu kino un ēstuvju eksperti - piecas zvaigznes. Abām Upsalām.

Senās kapuvietas ir interesantākās, ko mudina apskatīt tūrisma bukleti, tāpēc dodamies uz Vesterosas tuvumā Anundshogu - lielāko apbedījumu pauguru Zviedrijā. Līdzās tam gluži kā divas acis uz debesīm raugās kuģu formā izlikti akmens loki, kas datēti ar tālo I gs.

Turpat atrodams arī kārtējais rūnu rakstiem iezīmētais akmens, bet paralēli mūsdienu lielceļam vijas ar akmeņu virkni iezīmēts ceļš, pa kuru reiz esot jājuši sensenie zviedru valdnieki. Netālu atrodas Tiblas labirints. Gaidītā milža vietā atrodam tik tikko ieraugāmas, nelieliem akmeņiem izliktas viltīgas cilpas. Leģenda vēsta, ka labirinta centrā jānostājas meitenei, bet puišiem jāmēģina līdz viņai nokļūt. Izmēģinājām. Lai kāds nebūtu šīs nodarbes sākotnējais iemesls, pasākums izvēršas gana jautrs.

Kad saule jau laižas uz horizontu, vēl mēģinām atrast netālu no Eskilstūnas esošo Sigurda klinti -aptuveni 4 m platu, VIII-IX gs. vikingu klinšu zīmējumu. Rietu sagaidām romantiski bijīgā noskaņā, pētot klintī iezīmēto sāgas varoņa Sigurda cīņu ar pūķi.

Patīkams pārsteigums ir tas, ka nevienā no šīm vietām netiek prasīta maksa.


Tā pati Baltijas jūra

Nākamajā dienā baudām Stokholmas arhipelāga jaukumus. Aizvizināmies līdz Stavsnasas pilsētiņai, lai tālāk ar kuģīti dotos uz Sandonas saliņu. Par stundas garo braucienu šķiramies no SEK 50. Grūti noticēt, ka akmeņainās saliņas un klinšainās piekrastes ir tās pašas Baltijas jūras sastāvdaļa. Vasaras sezonā kuģīši uz arhipelāga saliņām kursē arī no Stokholmas centra.

Uz netālu no Stokholmas esošo Ekero salu dodamies ar auto. Tur atrodas XVII gs. būvētā Zviedrijas karaļa rezidence - Versaļas pils miniatūrā līdziniece. Baroka stilā veidotais pils dārzs ir lieliska pastaigu vieta dārzu arhitektūras cienītājiem.

No Ekero, šķērsojot Munso salu, dodamies uz Adelso. Pēc nelielas gaidīšanas bezmaksas prāmis pārceļ mūs uz nelielo saliņu. Mērķis ir XII gadsimtā celtā baznīca un līdzās esošie vikingu apbedījumi. Tie kopā ar netālu esošo seno tirdzniecības centru, Birka salu iekļauti UNESCO kultūras mantojuma sarakstā. Arī uz turieni kursē kuģītis no Stokholmas un no Munso un Ekero salām. Lai cik garlaicīgs neizklausītos jēdziens "vikingu apbedījumi", šajās vietās ir vērts pabūt.

Ar automašīnu apmetot loku pa Stokholmas apkārtni, kopumā nobraucām gandrīz 300 km. Der zināt, ka litrs degvielas Zviedrijā maksā SEK 9-10 (aptuveni 60 santīmu).


Publicēšanas datums: Ceturtdiena, 2002. gada 9. maijs.
atbalstītāji